Setkání s flétnařem

Setkání s flétnařem

 

Setkání s flétnařem P.J.Grootem, při kterém se moji žáci dověděli spoustu zajímavostí o příčných flétnách. 

 

Pan Groot vyprávěl o historii a vývoji příčných fléten, přivezl spoustu ukázek materiálů i staré nástroje, děti si mohly vše prohlédnout, vzít do rukou, vyzkoušet, potěžkat a osahat. Poslechli jsme si, jak rozdílně zní materiály, ze kterých se vyrábějí příčné flétny, jak rezonuje pakfong nebo stříbro. Každý dostal do rukou podlepku, kterou mohl rozložit na „prvočinitele“ a pan Groot jim pověděl, z čeho se skládá, jakou funkci má každá jednotlivá část, z čeho se vyrábí. Tak už všichni víme, že „rybí kůže“ nemá s rybami nic společného. 

Pan flétnař ochotně vysvětloval a odpovídal na všetečné otázky žáků. Občas jsme se i zasmáli. Pan Groot pochází z Holandska, přestože v Česku žije už čtvrt století a mluví hezky česky, někdy jej potrápí záludnosti češtiny. Pokud by si děti chtěli ulehčit učení gramatiky, doporučil nám p. Groot přestěhovat se do Holandska, holandština je mnohem jednodušší jazyk! 😀

 

Po drobném občerstvení si děti v další části besedy mohly rozšroubat a zase sestavit flétnu pod dohledem pana flétnaře. Dali jsme jim staré nástroje, konečně se využily nefunkční flétny ze školního inventáře – Made in China a podobné značky. Žáci dostali kousky plátna, šroubováčky a kleštičky, p. Groot jim ukázal postup a pak už jim jen radil nebo trochu pomohl. Dočista jsme zapomněli na čas, tato část besedy se protáhla více než se předpokládalo. Některé děti montovaly, nebo dělaly výstupní kontrolu, jiné si prohlížely, co dovezl p. Groot, nebo si povídaly s kamarády a ochutnávaly sušenky, buchty a jablíčka. 

 

Michalka Tománková pod dohledem p. flétnaře rozšroubovala vlastní flétnu do posledního šroubku, vyleštila zašlé stříbro a zase ji složila. S panem Grootem si udělala servis svého nástroje a má flétnu jako novou! 

Anička Roubíková dokázala složit dokonce dva nástroje, zvládla to i s velkou komplikací – u druhého nástroje se jí jednotlivé komponenty sesypaly dohromady. Anička byla vytrvalá a moc šikovná! S p. Grootem jsme se domlouvali, že by u k němu mohla přijít na brigádu, když má v létě nejvíc práce. 

 

O prázdninách opravuje dřevěné dechové nástroje mnohým žákům ZUŠ i konzervatoří, orchestrům a filharmoniím. Dělá servis flétnám v hodnotě několika tisícovek korun až po drahé nástroje sólistů, vzácné dřevěné flétny nebo ze stříbra, pozlacené a dokonce i z 24karátového zlata za milion a více korun.

Na flétnovém setkání vládla příjemná tvůrčí atmosféra, jak je vidět na fotkách. 

 

FOTO VYSVĚTLIVKY:

PD Petr Dolečková, LD Linda Dopitová, TD Tereza Dopitová, ZD Zuzana Dopitová, VD Vendula Dopitová, VD Vojtěch Dostál, VCh Viktorie Chladilová, VJ Vít Jeřábek, VK Vilma Karkošková, NK Nikol Kuňáková, MM Marie Moudrá, VN Vilma Nováková, AP Anežka Palečková, AP Andrea Procházková, AR Anna Roubíková, MR Marie Roubíková, ZS Zuzana Svobodová, MT Michaela Tománková.

Chyběli: Lukáš Hora, Aneta Krčmářová, Andrej Kubíček, Karel Vahalík, Hana Vitulová

 

Mám radost, že se nám toto setkání hezky vydařilo.

V. Šujanová

další obrázky ve fotogalerii